Rozwiązanie problemu

Rozwijaj empatię, wyrozumiałość, cierpliwość

W przypadku sytuacji potencjalnie konfliktowej tendencja do szybkiej reakcji, może być bardzo niekorzystna. Staje się to szczególnie problematyczne, gdy zachowaniu towarzyszy niska samoocena czy wypierane lęki. Żeby radzić sobie z negatywnymi emocjami za kierownicą należy pracować nad takimi cechami jak: hamowanie impulsywnych reakcji, empatia, wyrozumiałość oraz cierpliwość.

#Zatrzymaj agresję

Jak rozwinąć w sobie korzystne cechy?

$

Zamiast oceniać – przyjmij perspektywę innego kierowcy

Jeżeli inny kierowca zajedzie ci drogę, zamiast go odruchowo zwyzywać – spójrz jego oczami – „Może Cię po prostu nie zauważył…, może ma dużo problemów na głowie…, może jego córka jest w szpitalu…, może jego żona jest cieżko chora…”

$

Zamiast krytykować – pomyśl o swoich błędach

Zamiast od razu krytykować i wyzywać (…Co za baran!… No i jak jedziesz!…Gdzie stajesz?!…) – skup się na sobie – Czy Ty nigdy nie popełniłeś błędu? Czy przez nieuwagę nie zdarzyło ci się kiedyś zajechać komuś  drogę lub zatrzymac się w niedozowolonym miejscu…?

$

Zrozum, że zachowania innych kierowców nie są wymierzone w Ciebie

Czy to, że inny kierowca zajechał ci drogę to na pewno atak na Twoją osobę? Czy teraz musisz bronić swojego honoru? Czy musisz odwdzięczyć mu się tym samym? Podczas jazdy samochodem nie masz wpływu ani na innych kierowców, ani na warunki drogowe. Skup się na tym nad czym masz kontrolę – nad własnymi, świadomymi reakcjami. Pamiętaj, to Ty kontrolujesz swoje emocje, a nie one kontrolują Ciebie!

Zatrzymaj łańcuch agresji

Według badań, każde nasze wrogie i agresywne zachowanie, uruchamia łańcuch innych negatywnych emocji i zdarzeń. W ten sposób przyczyniamy się do efektu domina. Musisz mieć tego pełną świadomość i wziąć pełną odpowiedzialność za swoją rolę w formowaniu określonej atmosfery na drodze.

#Zatrzymaj agresję

Jak zatrzymać efekt domina?

Nie daj się sprowokować

Jeśli padniesz ofiarą cudzej agresji – nabierz dystansu do całej sytuacji. Często wystarczy nie reagować na zaczepki, żeby agresywna osoba zrezygnowała z ataku i tym samym łańcuch agresji się przerwał.

jak opanować sytuację?

$

Przygotuj się

Podróż zaplanuj z wyprzedzeniem. Przygotuj się, że na ewentualne utrudnienia. Przygotowany i uzbrojony w wystarczający zapas czasu, wyeliminujesz pośpiech. Pośpiech jest jest jednym z podstawowych czynników wyzwalających agresywne zachowania.

$

Prowadź rozważnie

Nie jedź za blisko innych użytkowników ruchu. Nie wymuszaj pierwszeństwa. Zawsze sygnalizuj zmianę pasa ruchu. Niesygnalizowanie zaamiarów jest nie tylko niebezpieczne, ale też bardzo irytujące. Staraj się też trzymać prawego pasa. Nie pozwól, żeby agresywny kierowca uznał, że specjalnie blokujesz mu drogę. 

$

Nie prowokuj

Unikaj używania klaksonu. Jego nadużywanie może wyprowadzić z równowagi nawet najbardziej spokojnego kierowcę. Staraj się unikać kontaktu wzrokowego. Nerwowi kierowcy mogą potraktować to jako prowokację. Ręce trzymaj na kierownicy. Nie pozwól, żeby twoje gwałtowne ruchy zostały odebrane jako przejaw agresji. Pamiętaj, agresja rodzi tylko agresję! 

$

Nie bój się przeprosić

Jeśli popełniłeś błąd – przeproś. Przepraszający gest ręką nic nie kosztuje, a może zdziałać cuda w zakresie rozładowania nerwowej sytuacji.

Nie uzależniaj się od samochodu

Badania pokazują, że agresja jest większa w przypadku osób, które korzystają z samochodu jako jedynego środka transportu. Jeżeli chcesz być mniej agresywny, od czasu do czasu samochód zamienień na komunikacją publiczną, rower, albo spacer.

#Zatrzymaj agresję

Dlaczego czasem warto skorzystać z komunikacji miejskiej?

Inna perspektywa

Dzięki temu, że od czasu do czasu samochód zamienienisz na komunikacją publiczną, rower, albo spacer, jadąc potem samochodem dużo łatwiej będzie Ci przyjąć perspektywę rowerzysty czy pieszego. Inni kierowcy będą wydawali Ci się mniej zdehumanizowani, bardziej „ludzcy”. podobni do współpasażerów, z którymi jechaliśmy autobusem czy metrem… 

 

Uruchom łańcuch życzliwości

87% ankietowanych twierdzi, że życzliwa jazda innych osób może ich skłonić do równie uprzejmego traktowania kolejnych napotkanych uczestników ruchu drogowego.  Analizy nagrań interakcji występujących podczas jazdy pokazują, że większość badanych docenia znaczenie gestów podziękowania – zaledwie 10% uznało je za nieistotne. Rozmówcy przyznają też, że kiedy inny kierowca im nie podziękuje, sami są bardziej skłonni jechać ostrzej przy najbliższym spotkaniu*.

#Zatrzymaj agresję

Jak uruchomić efekt wzajemności?

Bądź życzliwy

Według badań, nasze życzliwe zachowania także mogą uruchamiać łańcuch zdarzeń, tworząc środowisko, które może być komfortowe i bezpieczne dla kierowców. Każdy z pozytywnych gestów może wywołać efekt wzajemności i domina. Zamiast agresji możemy rozpowszechniać życzliwość i kulturalną jazdę.

Gama uprzejmych zachowań na drodze jest natomiast niewielka, ale za to mają one bardzo dużą siłę oddziaływania. Do pozytywnych zachowań należą: przepuszczanie innych, dziękowanie w widoczny sposób, gdy ktoś nas przepuści, a także przepraszanie w widoczny sposób, kiedy innym przeszkodzimy.

Jak się uspokoić w momencie kiedy ogarnia Cię drogowa frustracja?

$

Uświadom sobie swoje emocje

Spójrz w lusterku na swoją wściekłą twarz – to na pewno nie jest twarz kogoś kim chciałbyś być. 

$

Przejmij kontrolę na swoimi emocjami

Zamiast na złości skup się na swoim oddechu – weź kilka głębokich, powolnych wdechów i wydechów. Zmieni to biochemiczną reakcję Twojego organizmu – zamiast hormonów stresu w Twoim organizmie zaczną się wydzielać wewnętrzne substancje uspokajające. Spójrz w lusterko ponownie – teraz zobaczysz takiego siebie jakim chcesz być.

$

Uświadom sobie swoje myśli

Na co tak naprawdę się wściekasz? Czy nerwy Ci pomagają? czy jest sens tak denerwować się z tak błahego powodu?

$

Przejmij kontrolę nad swoimi myślami

Skup się na mechanizmie agresji, wiesz, że frustracja może się zamienić w agresję. Jednak nie musi tak być – możesz ten mechanizm rozbroić w myślach. Nie musisz się denerwować, to Ty sprawujesz nad sobą kontrolę, a nie Twoje nerwy. 

Pasażer może pomóc

Dorośli pasażerowie wpływają na obniżenie u kierowcy skłonności do drogowej agresji. Prawie połowa kierowców (44%) przyznaje, że uwagi pasażerów wpływają na nich pozytywnie i przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa na drodze. Takiego zdania jest jeszcze więcej pasażerów, aż 65% z nich uważa, że przyczynia się to do poprawy sytuacji na drogach. Największy wpływ na kierowcę ma partner/partnerka. 

#Zatrzymaj agresję

Jak wpłynąć na kierowcę?

Łagodna prośba

Łagodna prośba do kierowcy ma większą moc oddziaływania niż groźba czy krzyk, który powoduje odruchy obronne w postaci agresji i negatywnej reakcji na uwagi 

 

Atmosfera w samochodzie

Najważniejsze jest pozytywne nastawienie do kierowcy i szacunek dla niego. Pasażer powinien chwalić kierowcę za wszystko, za co się da pochwalić, szczególnie za opanowanie w nerwowej sytuacji, a zarazem zachęcać do krytycznego oceniania niewłaściwego zachowania. Taki pasażer pokazuje kierowcy, że błędy i pomyłki można naprawić.

W eliminowaniu agresji bardzo ważna jest odpowiednia atmosfera w samochodzie. Pasażer powinien o nią dbać, ponieważ to ona przełoży się na spokojną i bardziej opanowaną jazdę.